Sıkma Bisküvi

Sıkma Bisküvi Malzemeler

250 gr yumuşak bitkisel margarin

½ su bardağı pudra şekeri

1 adet yumurta

1 çay bardağı sıvı yağ

2 paket vanilya

1 paket kabartma tozu

4 su bardağı un

1 adet portakal kabuğunun rendesi

Sıkma Bisküvi Yapılışı

1. Oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan margarin derin bir kaba koyulur. Pudra şekeri eklenip mikserin yüksek devriyle 2-3 dakika, krema kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Üzerine oda sıcaklığında bekleyen yumurta eklenip sıvı yağ katılarak mikserle 2-3 dakika daha çırpılır.

2. İki paket vanilya ve rendelenmiş portakal kabuğu eklenir. Kabartma tozu ve un ilave edilerek hamuru yoğrulmaya başlanır. Yaklaşık 2-3 dakika yoğrulan hamur, ele yapışmayan ve kulak memesinden daha yumuşak bir kıvamda olacaktır. Eğer varsa bisküvi sıkma makinesi kullanılır ya da bisküvi hamuru krema sıkma torbasına koyulur.

3. Diğer taraftan, fırın tepsisine fırın kağıdı serilir. Çok yumuşak olan bisküvi hamuru çeşitli şekillerde bisküviler oluşturacak şekilde fırın kağıdının üzerine yerleştirilir. Bisküvileri yapmanın diğer bir yöntemi de yumuşak ve yağlı hamura elle şekil vermektir. Hazırlanan bisküviler 5 dakika önceden ısıtılmış ve 175 dereceye alt üst konuma ayarlanmış fırında 20 dakika pişirilip çıkarılır. Bisküviler sıcakken yumuşak olacak soğudukça sertleşip kıvama gelecektir.

Hazırlama: 20 dk

Pişirme: 20 dk

Kaç kişilik: 5

Tarif Bilgileri
recipe image
Tarifin İsmi
Sıkma Bisküvi
Tarifin Yazarı
Yayınlandığı Tarih
Hazırlanma Süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir