⭐ Pavlova Pastası

Pavlova Pastası

Pavlova Pastası Malzemeler

4 adet yumurtanın akı

1 su bardağı toz şeker

1 yemek kaşığı mısır nişastası

Üzeri

1 kutu krema (200 ml)

2-3 yemek kaşığı pudra şekeri

1 kutu labne (200 gr)

Yeteri kadar çilek ya da mevsim meyveleri

Pavlova Pastası Yapılışı

1. Fırın tepsisinin üzerine pişirme kağıdı serin. Bir kalemle üzerine 22-25 cm çaplı daire çizin. Diğer taraftan, oda sıcaklığında bekleyen yumurtaların sadece aklarını derin bir kaba koyun. Çok az tuz serpip mikserin yüksek devriyle kar gibi olup köpürünceye kadar en az 5 dakika çırpın.

2. Mikseri orta devire ayarlayıp şekeri kaşık kaşık ilave edin ve bir taraftan da 5 dakika daha çırpmaya devam edin. Şeker ekleme işlemi bitince kaşığa bir miktar hamur alın ve kaldırıp ters çevirin. Hamur kaşıktan düşmemeli. Yani iyice katılaşmalı. Nişastayı katıp tekrar mikserle 2-3 dakika kadar çırpın. Artık karışımı, pişirme kağıdının üzerine çizdiğiniz dairenin içine yerleştirin. Üzerine spatulayla dalga dalga şekil verin.

3. 5 dakika önceden ısıtıp 160 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında üzeri hafif kahverengileşip, pişinceye kadar, en az 60-70 dakika pişirin. Pastayı, fırın iyice soğuyuncaya kadar, 3-4 saat fırında bekletin. Sonra da bir servis tabağına dikkatlice alın.

4. Üzerinin kreması için; labne ve kremayı derin bir kaba koyup mikserle biraz katılaşıncaya kadar 3-5 dakika çırpın. Pudra şekerini ilave edip 1-2 dakika daha çırpmaya devam edin. Kremayı pavlova pastasının üzerine aktarın. Mevsim meyveleriyle, örneğin çilekle süsleyip soğuk olarak servise sunun. İsterseniz pastayı çikolatalı sosla da süsleyebilirsiniz.

Hazırlama: 45 dk

Pişirme: 70 dk

Kaç kişilik: 10

Tarif Bilgileri
recipe image
Tarifin İsmi
Pavlova Pastası
Tarifin Yazarı
Yayınlandığı Tarih
Hazırlanma Süresi
Oylama
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: ,