Marmelatlı Sabre Kurabiye

Marmelatlı Sabre Kurabiye Malzemeler

150 gr bitkisel margarin

2 adet yumurtanın sarısı

1 adet limon kabuğunun rendesi

4 yemek kaşığı pudra şekeri

1 paket vanilya

2,5 su bardağı dolusu un

1 çay bardağı frambuaz marmelatı

1 adet yumurtanın beyazı

Marmelatlı Sabre Kurabiye Yapılışı

1. Oda sıcaklığında yumuşamış olan bitkisel margarini derin bir yoğurma kabına koyun. Üzerine yine oda sıcaklığında bekleyen yumurtaların sadece sarılarını katın. Bir limonun kabuğunu rendenin küçük delikli tarafında rendeleyip malzemelere ekleyin. Vanilyayı ve pudra şekerini da koyduktan sonra unu azar azar ilave ederek hamuru yoğurmaya başlayın. Yaklaşık 4-5 dakika sonra elinizle yapışmayan, kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru toparlayıp oda sıcaklığında en az 30 dakika bekletin.

2. Dinlenen hamuru bir merdane yardımıyla ya da elinizle yarım santimden biraz daha ince olacak şekilde açın. Hamurdan şekilli kurabiye kalıplarıyla ya da bir çay bardağının ağzıyla şekilli parçalar çıkarın. (her şekilden iki adet hazırlamanız gerekiyor) Farklı şekillerdeki kurabiyeleri yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirip üzerlerine yumurta akı sürün. Böylece üzerlerine koyacağınız kurabiyeler hemen yapışacaktır.

3. Tepsideki hamurların eşlerinin ortalarını maden suyu kapağı yardımıyla çıkarın. Ortası delik kurabiyeleri, üzerine yumurta akı sürülmüş diğer kurabiyelerin üzerine oturtun. Ortalarındaki deliklere herhangi bir marmelattan yarımşar çay kaşığı kadar koyun. (Bazen pişerken marmelat dağılabilir. İsterseniz ilk denemede marmelatı koymayın. Bu işlemi kurabiye pişip soğuduğunda da yapabilirsiniz) Kurabiyeleri 5 dakika önceden ısıtıp 175 dereceye ayarladığınız fırında yaklaşık 20 dakika, üzerleri sararıncaya kadar pişirip çıkardıktan sonra soğumalarını bekleyin.

Hazırlama: 20 dk

Pişirme: 25 dk

Kaç kişilik: 10

Tarif Bilgileri
recipe image
Tarifin İsmi
Marmelatlı Sabre Kurabiye
Tarifin Yazarı
Yayınlandığı Tarih
Pişirme Süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir