⭐ Kedi Dili Pastası

Kedi Dili Pastası

Kedi Dili Pastası Malzemeler

250 gr kedidili (savyer de denir ve pastanelerde hazır satılır)

Muhallebisi

750 gr süt

2 tepeleme yemek kaşığı mısır nişastası

1 tepeleme yemek kaşığı un

1 su bardağı toz şeker

50 gr tereyağı

2 adet yumurta

Kedi Dili Pastası Yapılışı

1. Kenarları yüksek dikdörtgen bir kalıba (borcam da kullanabilirsiniz) bir sıra kedi dili dizin. Diğer taraftan, muhallebiyi hazırlamak için; süt, nişasta, un ve toz şekeri bir tencereye koyun. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak katılaşıp kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başladıktan birkaç dakika sonra ocaktan alın. Yumurtaların sarılarını ve aklarını ayırın. Yumurta sarılarını bir kaseye alıp iyice çırpın ve sıcak muhallebiye katın. Yağı da ilave edip tel çırpıcıyla hızla karıştırın ve soğumaya bırakın.

2. Ayırdığınız yumurta aklarını derin bir kaba koyup mikserin orta devriyle en az 5-7 dakika çırpın. Kar gibi olan yumurta aklarını da soğuyan muhallebiye katıp bir kaşıkla iyice karıştırın. Hazırladığınız muhallebinin üçte birini kedidilinin üzerine yayın. Bir kat daha kedidili sıralayın. Bir kat daha muhallebi ve kedi dili koyun.

3. En üste muhallebiyi yayıp buzdolabına yerleştirin. Servise sunmadan önce üzerine pudra şekeri ve robotta çekilmiş çilek, şeftali gibi bir sos gezdirin. En az 2-3 saat buzdolabında bekletip çıkarın.

Hazırlama: 30 dk

Pişirme:

Kaç kişilik: 5

Tarif Bilgileri
recipe image
Tarifin İsmi
Kedi Dili Pastası
Tarifin Yazarı
Yayınlandığı Tarih
Hazırlanma Süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: ,