Kardan Adamlı Haşhaşlı Kek

Kardan Adamlı Haşhaşlı Kek Malzemeler

4 adet yumurta (oda sıcaklığında beklemiş olmalı)

1,5 su bardağı toz şeker

150 gr margarin (yumuşamış olmalı)

1 su bardağı ılık süt

1 adet portakal kabuğunun rendesi

1 su bardağı kavrulmuş haşhaş

1 paket vanilya

1 paket sade kekun

Üzeri için

50 gr beyaz çikolata

50 gr siyah (bitter) çikolata

Kardan Adamlı Haşhaşlı Kek Yapılışı

1. Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları derin bir kaba kırıp toz şekeri ekleyin. Mikserin yüksek devriyle, köpük köpük oluncaya kadar, 5 dakika çırpın. Üzerinde oda sıcaklığında bekleyerek yumuşamış margarini, ılık sütü ve rendelenmiş portakal kabuğunu ilave edip 2-3 dakika daha çırpın. Kekun ve vanilyayı da kattıktan sonra spatula ya da tahta kaşıkla karıştırın.

2. Kardan adam, ayıcık ya da yıldız şeklindeki kek kalıbını yumuşak margarinle iyice yağlayın. Bu işlem içim 25-30 santim çapındaki kek kalıbını da kullanabilirsiniz. Hazırladığınız hamurun yarısından fazlasını yağlanmış kalıba aktarın. Kalan hamura haşhaşı ekleyip iyice karıştırdıktan sonra, kalıptaki hamurun üzerine gezdirin. Üzerine çatalla bastırarak haşhaşın hamura iyice dağılmaısnı sağlayın.

3. Keki, 5 dakika önceden 175 dereceye ayarladığınız fırında 40-45 dakika, üzeri altın sarısı oluncaya kadar pişirip çıkardıktan sonra soğumasını bekleyin. Üzerini süslemek için; beyaz ve çikolatayı benmari usulü eritip ucu delik ve külah şekilli yağlı fırın kağıdının içine aktarın. kardan adamın üzerini istediğiniz şekilde süsleyip yaklaşık 20-25 dakika bekledikten sonra servise hazır edebilirsiniz.

Hazırlama: 1 saat

Pişirme: 45 dk

Kaç kişilik: 6

Tarif Bilgileri
recipe image
Tarifin İsmi
Kardan Adamlı Haşhaşlı Kek
Tarifin Yazarı
Yayınlandığı Tarih
Hazırlanma Süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir