Karamelli Kup

Karamelli Kup Malzemeler

1 su bardağı toz şeker

½ su bardağı ılık su

2 paket hazır süt kreması (2 adet x 200 ml = 400 ml)

4 su bardağı süt

3 yemek kaşığı dolusu mısır nişastası

2 adet yumurta

2 paket vanilya

Karamelli Kup Yapılışı

1. Toz şekeri küçük bir çelik tencereye koyulup kısık ateşte, tahta bir kaşıkla ara sıra karıştırılarak şeker eritilir. Şeker önce sulanacak sonra da rengi hızla kahverengiye dönüşüp karamelize olacaktır.  Bu sırada tencere hemen ocaktan alınır ve yaklaşık 2 su bardağı kadar hazır süt kreması içine aktarılır. Bir tel çırpıcı yardımıyla hızlı hızlı karıştırılır. Ancak krema katılınca, karameliza şeker sertleşecektir.

2. Sertleşen şeker çözülüp eriyinceye kadar ısıtıp sonra ocaktan alın. Diğer taraftan, nişasta ve 1 su bardağı süt derin bir kapta karıştırılır. Nişasta iyice ezilince kalan 3 su bardağı süt ilave edilir.Bu nişastalı süt, kremalı şekerin olduğu tencereye aktarılır. Sürekli karıştırılarak kaynayıncaya kadar pişirilir.

3. Katılaşıp muhallebi kıvamına gelen karamelli krema kaynadıktan 1-2 dakika sonra ocaktan alınır. Henüz sıcak haldeyken, üzerine yumurtalar tek tek ilave edilerek tel çırpıcı yardımıyla hızlıca karıştırılır. Son olarak, 2 paket vanilya da katılıp tekrar karıştırılır. Sıcakken muhallebi kaselerine veya kup bardaklarına paylaştırılır.

Hazırlama: 20 dk

Pişirme: 25 dk

Kaç kişilik: 4

Tarif Bilgileri
recipe image
Tarifin İsmi
Karamelli Kup
Tarifin Yazarı
Yayınlandığı Tarih
Pişirme Süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir