Enfes Hamsikoli

Enfes Hamsikoli Malzemeler

1 su bardağı tuzlu hamsi

12 adet pazı yaprağı

½ demet taze nane

½ demet maydanoz

1 adet orta boy kuru soğan

2-3 çay kaşığı tuz

1 su bardağı sıvı yağ (zeytinyağı da kullanabilirsiniz)

3 su bardağı mısır unu

Alabildiği kadar su

Enfes Hamsikoli Yapılışı

1. Tuzlu hamsiyi bol suda en az 3 saat bekletip tuzunu akıtın. Geceden de suya koyabilirsiniz. Kılçıklarını ayıklayın.
Diğer taraftan, pazı yapraklarını, ayıklanmış maydanozu ve taze nane yapraklarını yıkayıp süzdükten sonra incecik doğrayın. Kuru soğanı da yemeklik doğrayın. Üzerine tuz atıp ovalayarak yumuşatın.

2. Hamsileri geniş bir tepsiye koyup mısır ununun yarısını üzerine aktarın. Bir çay kaşığı da tuz atıp karışımı yoğurarak hamsileri ezin. Üzerine sebzeleri ilave edip sıvı yağı da azar azar eklemeye başlayın. Karışımı bir taraftan yoğurmaya devam ederken, bir taraftan da kalan mısır ununu aktarın.

3. Suyu da azar azar ekleyerek koyu kek hamuru kıvamında bir hamur hazırlayın. Diğer taraftan, 25-30 santim çapındaki yuvarlak bir tepsiyi ya da borcamı veya bu ölçülere uygun bir fırın kabını sıvı yağla yağlayın. Hazırladığınız hamurdan parça parça alıp yağlanmış tepsiye en fazla 1,5 santim kalınlığında olacak şekilde yayın. Yayma işlemi sırasında elinizi sık sık suya batırın. Hamurun ince olması gerekiyor.

4. Fırını 180 dereceye ve alt-üst konuma getirip ısıtın. Sıcak fırında en az 45-50 dakika üzeri nar gibi oluncaya kadar pişirin. Dilimleyerek servise sunun.

Hazırlama: 45 dk

Pişirme: 50 dk

Kaç kişilik: 4

Tarif Bilgileri
recipe image
Tarifin İsmi
Enfes Hamsikoli
Tarifin Yazarı
Yayınlandığı Tarih
Pişirme Süresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir